Stosik może mało okazały, ale jest i nie narzekam, w końcu, mogło być gorzej :)
Moje postanowienie, żeby kupować mniej książek wprowadziłam w życie i naprawdę rzadko zaglądam do księgarni, na strony księgarni internetowych i allegro.
Od prawej:
Agata Christie - "Tajemnica Wawrzynów"
Agata Christie - "Zbrodnia na festynie"
Agata Christie - "Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie"
Agata Christie - "Po pogrzebie"
Lois Banner - "Skłócona z życiem. Intymna biografia Marilyn Monroe"
Jak na razie jesień mamy dość ciepłą, bez ulew i błota. Jednak to nie wystarczy, żeby taki zmarzlak jak ja był szczęśliwy :). Jedynie czego wyczekuję, to Boże Narodzenie. Nie mogę się doczekać puszczania kolęd, ubierania choinki, pieczenia, oglądania świątecznych bajek, które uważam o niebo lepsze od świątecznych filmów, oczywiście z wyjątkami. Ale w bajkach można bardziej nastrojowo przedstawić święta :) A później to już tęsknienie za ciepłymi i słonecznymi dniami.
środa, 30 października 2013
poniedziałek, 28 października 2013
Zapowiedzi i wznowienia książkowe na listopad
Bill O'Reilly, Martin Dugart - Zabić Kennedy'ego. Koniec Camelotu
Premiera: 6.11.2013
Jackie porównuje Biały Dom do mitycznego Camelotu, miejsca idyllicznej szczęśliwości w zimnym, opresyjnym świecie. Lekceważy jednak fakt, że Camelot to także tragedie, rywalizacja, zdrady, niebezpieczeństwo i śmierć. W trakcie kampanii wyborczej 1963 r., podczas podróży do Teksasu, Kennedy ginie w zamachu. Zaczyna się polowanie na sprawców. Wydarzenia, które doprowadziły do najbardziej złowieszczej zbrodni XX wieku szokują niemal w równym stopniu co samo zabójstwo. Książka Zabić Kennedy'ego wciąga od pierwszej strony, ilustruje zarówno bohaterstwo, jak i zakłamanie waszyngtońskiego Camelotu, w niezwykle poruszający sposób wskrzesza wydarzenia z przeszłości.
Richard Paul Evans - Zimowe sny Premiera: 6.11.2013
Joseph nigdy wcześniej nie przywiązywał wagi do snów. Był osobą mocno stąpającą po ziemi – wschodzącą gwiazdą reklamy i dumą ojca, co budziło zazdrość jego starszych braci. Nie przypuszczał, że pewien sen, który od razu zrodził w jego sercu niepokój, okaże się proroczy…
Carla Montero - Wiedeńska gra Premiera: 5.11.2013
Hiszpania, rok 1913. Młoda szlachcianka Isabel przeżywa wielki dramat: nie tylko straciła rodziców, ale też na chwilę przed ślubem zostaje porzucona przez narzeczonego. Na szczęście pomocną dłoń wyciąga do niej ciotka, austriacka arystokratka blisko związana z cesarskim dworem Franciszka Józefa. Podróży Isabel do Austrii towarzyszą dziwne i niepokojące zdarzenia, a w pozornie spokojnym Wiedniu coraz wyraźniej czuć narastające napięcie. W powietrzu wisi wojna, której starają się zapobiec prowadzący zakulisowe rozmowy dyplomaci, podczas gdy spotykająca się potajemnie orientalna sekta dąży do jej rozpętania za wszelką cenę.Piękna Hiszpanka wbrew swoim zamiarom rozbudza namiętność kolejnych mężczyzn. Okazuje się, że żadna z osób, z którymi się styka, nie jest tym, za kogo się podaje. Stopniowo dziewczyna staje się elementem twardej męskiej gry, prowadzonej przez agencje wywiadowcze różnych krajów.
John Grisham - Podarujmy sobie święta Premiera: 15.11.2013
Zabawna i wzruszająca opowieść wigilijna. Nora i Luther Krankowie żegnają swoją jedynaczkę Blair, która wyjeżdża na rok do Peru. Po raz pierwszy mają spędzić bez niej święta. Korzystając z okazji, że Blair wyjechała, Luther postanawia zaoszczędzić i zamiast urządzać święta kupuje bilety na rejs po Karaibach. Jednakże w tak eleganckiej dzielnicy, gdzie w święta wszyscy dekorują domy, a Krankowie nie raz otrzymywali za to wyróżnienie, nie jest łatwo się wyłamać. Potyczki Nory i Luthera z tymi, którzy im coś oferują, zbierają datki albo liczą na ich wigilijne przyjęcie to okazja do wielu zabawnych obserwacji obyczajowych. Główną kością niezgody jest nieszczęsny bałwanek. Luther nie ma zamiaru montować go na dachu, co może przekreślić szansę ulicy na zdobycie głównej nagrody. Tymczasem zapowiedź na dzień przed Wigilią wizyty-niespodzianki córki wraz z narzeczonym, burzy plany Kranków. Mają teraz zaledwie parę godzin, aby przystroić dom i wydać tradycyjne przyjęcie.
Zabawna i wzruszająca opowieść wigilijna. Nora i Luther Krankowie żegnają swoją jedynaczkę Blair, która wyjeżdża na rok do Peru. Po raz pierwszy mają spędzić bez niej święta. Korzystając z okazji, że Blair wyjechała, Luther postanawia zaoszczędzić i zamiast urządzać święta kupuje bilety na rejs po Karaibach. Jednakże w tak eleganckiej dzielnicy, gdzie w święta wszyscy dekorują domy, a Krankowie nie raz otrzymywali za to wyróżnienie, nie jest łatwo się wyłamać. Potyczki Nory i Luthera z tymi, którzy im coś oferują, zbierają datki albo liczą na ich wigilijne przyjęcie to okazja do wielu zabawnych obserwacji obyczajowych. Główną kością niezgody jest nieszczęsny bałwanek. Luther nie ma zamiaru montować go na dachu, co może przekreślić szansę ulicy na zdobycie głównej nagrody. Tymczasem zapowiedź na dzień przed Wigilią wizyty-niespodzianki córki wraz z narzeczonym, burzy plany Kranków. Mają teraz zaledwie parę godzin, aby przystroić dom i wydać tradycyjne przyjęcie.
Wyobraź sobie, że twój porywacz znika bez śladu i nikt nie wie, gdzie cię uwięził…Słoneczny sierpniowy dzień kończy się dla Matthew Willarda koszmarem. Wracając ze spaceru z psem, dociera na opustoszały parking, na którym czeka na niego żona. Zastaje tylko samochód, po Vanessie ginie wszelki ślad. Matthew jest przekonany, że Vanessa nie odeszła z własnej woli.Porywacz, wielokrotnie skazany kryminalista Ryan Lee, zanim jeszcze zacznie domagać się okupu, zostaje aresztowany za udział w bójce. Ryan nie ma odwagi wyjawić prawdy nawet swemu adwokatowi, choć wie, jak okrutny los czeka porwanąVanessę.Prawie trzy lata później scenariusz się powtarza. W tajemniczychokolicznościach przepada bez śladu kobieta, policja jest bezradna. Nadal bowiem nikt nie wie, co takiego uczynił wówczas Ryan, który został tymczasem wypuszczony na wolność…
Virginia C. Andrews - Rodzina Casteel Premiera: 5.11.2013
Ze wszystkich rodzin zamieszkujących niegościnne dzikie wzgórza Casteelowie są najbiedniejsi i najbardziej pogardzani.
Heaven Leigh Casteel jest w swojej rodzinie wyjątkiem. Jakimś cudem ta bystra, ładna dziewczyna, chodząca w łachmanach, żyjąca w wiecznym brudzie i głodzie, terroryzowana przez okrutnego ojca i zmuszana do bezustannej harówki przez macochę, potrafi ocalić marzenia i nadzieje na lepsze życie. Nie tylko dla siebie, także dla swojego brata Toma i młodszego rodzeństwa. Nie traci wiary, że pewnego dnia pokażą światu, jak bardzo są wartościowi i utalentowani, dowiodą, że zasługują na miłość i lepszy los.
Kiedy macocha, która nie może już dłużej znieść koszmarnego życia na wzgórzach, ucieka – ojciec wymyśla szatański plan, który może pogrzebać na zawsze marzenia Heaven i pozostałych dzieci…
Isabelle Lafleche - Kocham Paryż Premiera: 13.11.2013
Urzekający świat haute couture kontra bezwzględni fałszerze. Catherine, bohaterka bestsellerowej powieści “Kocham Nowy Jork” wraca do rodzinnego miasta. W Paryżu czeka na nią wymarzona praca w domu mody Christiana Diora, ukochany Antoine i stęskniona mama. Świat znów należy do niej, wystarczy jedynie upewnić się, co aktualnie nosi się w mieście miłości i voilà! Czy aby na pewno? Catherine dzięki nowej pracy pozna świat mody niejako od podszewki. Listy i telefony z pogróżkami, potyczki z oszustami, do tego coraz bardziej wymagający związek – przed bohaterką kolejne, nie lada wyzwania. “Kocham Paryż” kanadyjskiej pisarki Isabelle Laflèche to energetyzująca podróż do świata haute couture pełnego luksusu. I bezwzględnych fałszerzy.
Theresa Lavey - Ostatnie lato w Mayfair Premiera: 6.11.2013Mayfair, lato 1911. Rodzina Rotherfieldów wydaje bal na cześć młodziutkiej Victorii. Przyjęcie psuje zniknięcie jej siostry Evangeline. Nieobecność dziewczyny sprawia, że na jaw wychodzą napięcia pomiędzy członkami rodziny. Julian, najstarszy syn Rotherfieldów, odnajduje siostrę w więzieniu w robotniczym Bermondsey. Spadkobierca dynastii krytykuje zachowanie niepokornej dwudziestolatki, równie egoistycznej, co ich najmłodszy brat Edward, który wpadł w szpony hazardu. Aby zwrócić długi, Edward musi wziąć udział w zawodach lotniczych i pokonać swojego francuskiego rywala, nieobliczalnego uwodziciela. Nadchodzi czas nieuchronnego schyłku angielskiej arystokracji i starej, francuskiej noblesse; oba narody wkrótce stawią czoło wojennemu kataklizmowi.
Paullina Simons - Jedenaście godzin Premiera: 6.11.2013
Młoda kobieta w zaawansowanej ciąży opuszcza centrum handlowe w upalny dzień. Życie upływa jej na zakupach, dbaniu o rodzinę: ukochanego męża Richa oraz dwie córeczki, i oczekiwaniu narodzin trzeciego dziecka. Nagle zostaje ono brutalnie zakłócone przez zdesperowanego młodego człowieka, który porywa Didi. Jakie są jego motywy? Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, z udziałem policji, FBI i zrozpaczonego Richa. W ciągu kolejnych jedenastu godzin Didi dociera do granic ludzkiej wytrzymałości, mierząc się z koszmarnym przeznaczeniem. W Jedenastu godzinach Simons stworzyła nowy gatunek thrillera, który prowadzi czytelnika do najmroczniejszych zakamarków ludzkiej duszy.
Gok Van - Kuchnia chińska Goka Premiera: 6.11.2013
Ojciec Goka, właściciel restauracji z daniami na wynos, przekazał mu nie tylko swoje receptury na pyszne potrawy z różnych regionów Chin; pokazał też, że przygotowywanie posiłków ma swój duchowy wymiar. Gok Wan dzieli się tą wiedzą z czytelnikami w błyskotliwych i zabawnych komentarzach do ponad 80 przepisów na smaczne, zdrowe i proste w przyrządzeniu chińskie dania.
Nie mogę uwierzyć, że listopad będzie tak obfity w nowości książkowe! Tylko jakim cudem zdobędę te książki?hmm... nie podoba mi się to. Zdecydowanie wolę kiedy przeglądam zapowidzi i mówie sobie "To może być dobre, ale jak nie przeczytam, żałować nie będę" Póki nie trafię 6 w totka, pozostanę w szarej rzeczywistości...
Moje must have: Virginia C. Andrews, Carla Montero i Charlotte Link
niedziela, 27 października 2013
Agata Christie - "Samotny dom"
„Samotny
dom” to książka Christie, którą przeczytałam jako pierwszą i chyba dzięki niej
sięgnęłam po inne powieści autorki.
Herkules
Poirot wraz ze swoim przyjacielem, Hastingsiem, wypoczywają w St. Loo w Anglii.
Detektyw zamierza wreszcie przejść na emeryturę po wielu latach pracy, jednak
czy można wypocząć kiedy w pobliżu grasuje morderca?
Herkules
poznaje pannę Nick Buckley, która jest
właścicielką starej posiadłości, tytułowego Samotnego Domu. Zwierza się
detektywowi, jakie w ostatnim czasie czyhały na nią niebezpieczeństwa. Gdy w
obecności Belga, panna Buckley doznaje nieszczęśliwego wypadku, postanawia on
przyjrzeć się sprawie. Herkules Poirot posługuje się staroświeckimi metodami w
poszukiwaniu niedoszłego mordercy. Jednak w połączeniu z młodym umysłem
przyjaciela nigdy nie zawodzą.
Książki Agaty Christie czyta się po prostu znakomicie. Intryga, tropy,
morderstwa, wyraziste postacie – to wszystko składa się na świetny kryminał.
Moim celem jest przeczytać wszystkie książki autorki oraz je kolekcjonować.
Moje wymagania co do okładek są duże, ale nie mam nadzieję, że w końcu mi się
uda.
czwartek, 24 października 2013
Carla Montero - "Szmaragdowa tablica"
Przed rozpoczęciem czytania powieści, natrafiałam na recenzję pozytywne i negatywne, dlatego moje nastawienie było neutralne. Dzięki temu, że nie spodziewałam się, co mnie czeka, czytało mi się bardzo przyjemnie.
Szmaragdowa tablica jest jedną z lepszych i ciekawszych książek, jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Po całym roku szkolnym, gdzie na historii mieliśmy czasy II wojny światowej, myślałam, że nie zniosę kolejnych opowieści o wojnie, torturach, morderstwach... A jednak! Dzięki temu polubiłam te czasy i z wielką przyjemnością sięgnęłam po książkę. Carla Montero stworzyła wspaniałą historię, gdzie mamy paru głównych bohaterów i z każdym możemy się utożsamić. Jest to taka mieszanka gatunków: trochę powieści historycznej, obyczajowej, kryminalnej, obyczajowej i romansu. Osobiście najbardziej przypadł mi do gustu wątek romansu. Jedyną wadą, jaką dostrzegłam, było to, że troszeczkę został spłycona cała tajemnica szmaragdowej tablicy i dość przewidywalna końcówka. Uważam, że można było rozwinąć ten wątek i odpowiedzieć, jaki sekret był skrywany, że Hitler tak pragnął Astrologa.
Akcja powieści toczy się dwutorowo: czasy współczesne i czasy II wojny światowej. Z jednej strony śledzimy losy Any, która za namową swojego bogatego partnera, szuka sławnego obrazu Astrolog, którego autorem jest prawdopodobnie wybitny malarz - Giorgione. Ana z początku nie jest zainteresowana poszukiwaniami, ponieważ uważa, że znaleziony list majora pisany do żony, nie jest żadnym dowodem, że takowy obraz istnieje. Po namowie partnera - kolekcjonera dzieł sztuki, postanawia spróbować. Jak się okazuje, nie tylko w jej interesie leży znalezienie obrazu. Próbuję odpowiedzieć na pytanie: Kim jest PosenGeist? Z drugiej przenosimy się do Paryża okupowanego przez Niemcy. Hitler zleca Georgowi von Bergheimowi - majorowi SS odnalezienie Astrologa i jego konfiskatę. Natrafia on na Sarah Bauer, francuską Żydówkę, która poszukuję swojej rodziny.
Może fabuła na to nie wskazuje, ale książka jest naprawdę dobra. Mimo że ma ponad 600 stron, czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Nawet nie wiem kiedy przeleciało mi tyle kartek. Wszyscy bohaterowie, którzy występują, moją swoją własną historię życia. Poznajemy ich całkowicie, z wszystkimi wadami i zaletami. Najbardziej do gustu przypadł mi major SS. Fakt, był nazistą i to od razu wskazuje na nienawiść, ale został przedstawiony, jako szarmancki, męski, dla którego czasem ważniejsze losy są zwykłych ludzi niż rozkazy samego Führera. Uważam, że bardziej wciągająca była część z przeszłości, napisana z większą uwagą. Z tego co zauważyłam, większość książek, które zostały napisane dwutorowo, część osadzona w przeszłości jest lepsza, przynajmniej dla mnie.
Podsumowując, książka trafia na moją listę ulubionych i z całego serca polecam! :)
piątek, 18 października 2013
Tess Gerritsen - "Mumia"
„Mumia” jest kolejnym tomem przygód Jane Rizzoli i Maury
Isles. Muszę się przyznać, że jestem wielką fanką wszystkich książek, które
wyszyły spod pióra Tess Gerritsen. Każda książka, jaką dotąd przeczytałam (a
było już ich parę), nie zawiodła mnie pod żadnym względem.
Odnaleziona mumia w bostońskim muzeum miała być wielkim
odkryciem na światową skalę. Jednak nie wszystko poszło po myśli znalazcy. Po
szczegółowych badaniach na Panią X okazały się zaskakujące, bowiem wielkie
znalezisko okazało się mumią, ale współczesną, w nodze, w której znaleziono
kulę. I tutaj wchodzi nasza główna bohaterka tej książki, Jane Rizzoli.
Pierwszy rozdział książki był bardzo tajemniczy, aż
szokujący. Później tempo książki zwalnia, można powiedzieć, że nic ciekawego
się nie dzieje do znalezienia kolejnych zwłok. Nasza bohaterka ze swoim
partnerem Frostem zaczynają dochodzenie w sprawie zabójstw. W tym samym czasie
poznajemy pracownicę muzeum, tu jej imię,
która ucieka przez całe życie przed tajemniczym prześladowcą. Po
pojawieniu się zupełnie nowych wątków i tropów, akcja nabiera tempa. Rizzoli i Frost powoli odkrywają, co łączy
naszą spokojną, uczciwą i samotną dziewczynę ze współczesnymi mumiami. Rodzą
się kolejne pytania: dlaczego ktoś jest tak okrutny, żeby
zrobić coś takiego młodym kobietom.
Podsumowując, książka mnie zaciekawiła, ale jest jednak jedną ze słabszych powieści autorki. Z początku brakuje mi akcji, emocji, walnięcia z grubej rury. Rozwija się ona powoli. Zdecydowanie na plus są opisy specjalistyczne i prywatne sprawy bohaterów.
wtorek, 15 października 2013
Andreas Franz - "Ósma ofiara"
„Ósma ofiara” to książka, gdzie do czynienia mamy z seryjnym
mordercą, który wydaje się fanatykiem religijnym.
Nieznajoma osoba wysyła do frankfurckiej policji makabryczne
cytaty z Biblii. Z początku wydaje się, że to tylko niesmaczny żart, jednak
kiedy dochodzi do morderstwa, nikt się nie śmieje Nadkomisarz Julia Durant
podejrzewa, że oba te zdarzenia łączą się tylko nie wie jeszcze jak. Do policji
zostają wysłane kolejne cytaty i dochodzi do kolejnych morderstw. Zagadką jest,
dlaczego morderca truje swoje ofiary cyjankiem, rozbiera je, a na ich czole
znajduje się krwawa liczba „666”. Julia Durant wpada na coraz bardziej
przerażające tropy i podejrzewa, że zamieszane są znane osobistości.
Książka bardzo mi się podobała i zaskoczyła. Cała powieść została skonstruowana tak, aby do samego końca przetrzymać czytelnika i nie pozwolić mu, nawet domyślać się, kim jest morderca. Opisy na miejscu zbrodni są ciekawe i przedstawione w taki sposób, żeby nie czuć się zniesmaczonym, jak to w niektórych książkach bywa. Spodziewałam
się typowego, płytkiego kryminału, a tu takie coś! Nie czytałam innych książek
autora, ale szybko to nadrobię. Podobno „Rytuał zbrodni” jest jego najlepszą
powieścią.
Z czystym sercem mogę polecić tę książkę każdemu, kto lubi, żeby coś ciągle się działo, nie straszny mu mroczny świat narkotyków, prostytutek i zboczeń ludzi. ;)
czwartek, 10 października 2013
Richard Paul Evans - "Dotknąć nieba"
Książkę wyszukałam na promocji, a że dużo osób polecało mi autora, postanowiłam ją nabyć. Nie nastawiałam się na nic szczególnego, byłam ciekawa jak autor piszę, czy będę zainteresowana poznać jego twórczość, a jak nie - trudno, majątku nie wydałam. Jednak zostałam miło zaskoczona. Pomimo dosyć smutnego początku, wciągnęłam się na całego! Uwielbiam kiedy czytam i czuję się, że książka jest pisana z uwagą, lekkim piórem, a nie na odwal. Może to zasługa tłumacza? Nie wiem i raczej nie będę się nad tym zastanawiać. Jedno jest pewne - chciałabym kiedyś, żeby pisanie przychodziło mi z taką łatwością i lekkością. Z wielką chęcią poznam więcej powieści Evansa.
Co byś zrobił, gdybyś stracił wszystko co posiadasz? No właśnie, nikt o takich rzeczach na co dzień nie zaprząta sobie głowy, a zaczyna myśleć dopiero kiedy sam tego doświadczy. I tym razem było tak samo. Alan Christiffersen ma wszystko o czym marzył: piękną żonę, własną, dobrze prosperującą firmę i niebywałe szczęście. Jednak życie wybrało dla niego inną drogę. W jednej chwili wszystko co posiadał zostało mu odebrane. Jedne nieszczęście goni za sobą kolejne. I tak, nasz główny bohater zastanawia się nad sensem życia. Stwierdza, że rzeczy materialne są zbędne do bycia szczęśliwym. Samochody, dom, własna firma to tylko dopełnienie. Pełen smutku i rozpaczy, decyduje się na szalony krok - wyrusza na pieszą wędrówkę, żeby odkryć na nowo kim właściwie jest. Jakie są jego oczekiwania? Co ta podróż zmieni w jego życiu?
Jak wspomniałam wyżej, jest to moje pierwsze spotkanie z Richardem Paulem Evansem i przyznaje, że bardzo udane. Dzięki podejściu bez żadnych oczekiwań, natrafiłam na świetną powieść, która nie jest tylko zwykłym czytadłem, ale skłania nas także do zastanowienia się, co byśmy zrobili, kiedy na nas, jak grom z jasnego nieba, uderzy z całą siłą nieszczęście. I nie musi to być nie wiadomo jak wielkie. Dla każdego, coś zupełnie innego może się okazać tragedią. Dla jednych strata pracy, dla innych śmierć ukochanego zwierzątka, a inni (nie ukrywam, że ja również) przeżywają gorszą ocenę w szkole . Najważniejsze to nie załamywać się i powtarzać: "Co Cię nie zabije to Cie wzmocni". (hmm... łatwo powiedzieć, gorzeć wykonać ;))
wtorek, 8 października 2013
Scott F. Fitzgerald - "Wielki Gatsby"
Po książkę sięgnęłam za sprawą ekranizacji, która nadal jest przede mną :) Wcześniej, przyznam bez bicia, nie znałam autora i jego dzieł. "Wielki Gatsby" chcąc, nie chcąc należy już do klasyki, a to akurat umocniło mnie w przekonaniu przeczytania książki. Streszczać nie będę, bo jestem pewna, że każdy z Was na pewno wie, jaka jest fabuła ;) Moje odczucia? Hmm... mieszane. Po usłyszeniu magicznego słowa "klasyka" wyobrażam sobie nie wiadomo jakie dzieło. W trakcie czytania odkryłam, że chyba nie o to mi chodziło. Nie do końca czułam ten klimat lat 20., tego jazzu... Brakowało mi też opisów ubrań tych pięknych sukienek, które z pewnością nosiły bohaterki. Za mało Gatsby'ego w Gatsbym.
Jednak nie powiedziałabym, że książka jest słaba. Bardzo podobało mi się przedstawienie życia sfer wyższych, tych ciągłych imprez "na bogato". Nie czytałam innych, wcześniejszych wydań, ale uważam, że tłumacz bardzo dobrze się spisał. Jego dopiski do bardziej lub mniej znanych miejsc pozwoliły czytelnikowi na lepsze wyobrażenie sobie świata bohaterów. Co mnie najbardziej zaskoczyło? Końcówka, tylko nie wiem, co o niej myśleć. Po przeczytaniu książki nie mogłam uwierzyć, że tak się skończyła. Cofałam się i czytałam jeszcze raz, żeby upewnić się, czy wzrok nie płata mi figla.
Może gdybym przeczytała przed usłyszeniem o ekranizacji, bez nastawiania się, moje odczucia z pierwszej części notki byłyby zupełnie inne?
Jestem ciekawa innych książek autora. Zastanawiam się nad książką "Piękni i przeklęci" i "Czuła jest noc". Wdzięczna byłabym za doradzenie lub odradzenie i jaka jest Wasza opinia o "Wielkim Gatsbym" ;)
Jednak nie powiedziałabym, że książka jest słaba. Bardzo podobało mi się przedstawienie życia sfer wyższych, tych ciągłych imprez "na bogato". Nie czytałam innych, wcześniejszych wydań, ale uważam, że tłumacz bardzo dobrze się spisał. Jego dopiski do bardziej lub mniej znanych miejsc pozwoliły czytelnikowi na lepsze wyobrażenie sobie świata bohaterów. Co mnie najbardziej zaskoczyło? Końcówka, tylko nie wiem, co o niej myśleć. Po przeczytaniu książki nie mogłam uwierzyć, że tak się skończyła. Cofałam się i czytałam jeszcze raz, żeby upewnić się, czy wzrok nie płata mi figla.
Może gdybym przeczytała przed usłyszeniem o ekranizacji, bez nastawiania się, moje odczucia z pierwszej części notki byłyby zupełnie inne?
Jestem ciekawa innych książek autora. Zastanawiam się nad książką "Piękni i przeklęci" i "Czuła jest noc". Wdzięczna byłabym za doradzenie lub odradzenie i jaka jest Wasza opinia o "Wielkim Gatsbym" ;)
poniedziałek, 7 października 2013
Agata Christie - "Niemy świadek"
W małym miasteczku umiera, wydaje
się, w najbardziej naturalny sposób starsza kobitka Emilia Arnudell. Nie
wzbudziłoby to żadnych podejrzeń, ale denatka jest dziedziczką fortuny i przed
samą śmiercią napisała list do Herkulesa. Nasz mały Belg oczywiście zgadza się
na przyjazd, chętny pomóc w rozterkach staruszki. Całaj rodzina wie, że
pieniądze po ciotce dostaną dopiero po jej śmierci, więc cierpliwie czekają.
Gdy umiera, wszyscy są zszokowani wiadomością, że cały spadek zmarłej przypada
na jej damę do towarzystwa. Dla Hastingsa jest bardzo niezrozumiałe, dlaczego
sławny detektyw Poirot chce zagłębić się w tajemnice śmierci naturalnej. Jednak
tylko nasz Herkules wie, że może to nie było takie naturalne jak orzeknięto,
bowiem w liście zaadresowanym do Poirota, jest dużo ciekawych kwestii, które
muszą zastać sprawdzone. I tak, dla naszych turystów, wszyscy mają motyw i
wszyscy są podejrzani, stąd te przesłuchania. Herkules Poirot zatrudnia swoje
szare komórki i trafia na właściwy trop.
Większa część książki składa się
z zeznać wszystkich, którzy znali poczciwą staruszkę. Żeby nie było, książka
całkowicie mnie wciągnęła, może właśnie przez te dialogi. Czytało się bardzo
szybko, a trzeba przyznać, że jest to jedna z grubszych książek autorki. Bardzo
lubię połączenie Poirot + Hastings. Detektyw-amator jest świetnym narratorem i
powieści z jego udziałem czyta mi się o wiele lepiej, niż z samym Belgiem.
piątek, 4 października 2013
Zapowiedzi i wznowienia książkowe na październik
Minął dopiero wrzesień, a ja mam wrażenie, że mamy początek zimy. Jestem już w szkole po większych sprawdzianach i dla mnie ten miesiąc, jak to bywa z początkiem roku, w ogóle nie był "lajtowy". Na pogodę, jak przez większość roku, także możemy ponarzekać. Nie mogę uwierzyć w to, że na dworze temperatury stają się coraz niższe, a powietrze coraz mroźniejsze. Są jednak plusy - coraz bliżej święta, na które co rok czekam z niecierpliwością i od października odliczam dni kiedy przystroję choinkę, czy wybiorę się na świąteczne zakupy w poszukiwaniu składników do ciast i prezentów dla bliskich.Kolejny miesiąc minął, więc czas na kolejne zestawienie nowości i zapowiedzi książkowych. Oprócz wyszukiwania nowości, myszkuję po księgarniach i stronach internetowych, i szukam kieszonkowych wydań książek "Agaty Christie", które zostały wydane przed 2013 rokiem. Są one o 1 cm węższe niż te wydane w tym roku. Dodatkowo mam tyle do czytania, że ograniczam te wejścia do minimum, żeby nie natrafić na jakieś cudeńka.Poniżej prezentuję zapowiedzi i wznowienia książkowe na październik. Zapraszam do lektury i dajcie znać, czy coś wpadło Wam w oko. ;)
Wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr
Premiera: 2013.10.23
Clint Hill, funkcjonariusz Secret Service, ochraniał słynną Jacqueline Bouvier Kennedy od 1960 do 1964 roku. To nie była zwykła służba. Clint towarzyszył pani Kennedy przy narodzinach synów i śmierci jednego z nich, podczas rodzinnych wakacji w Hyannis Port i Palm Beach, oficjalnych podróży do Europy, Azji i Ameryki Południowej oraz intrygujących spotkań z mężczyznami pokroju Aristotelisa Onassisa, Gianniego Agnelliego i André Malraux. Był przy niej także w czasie nagłej śmierci męża oraz w mrocznym okresie po jego zabójstwie. Aż do przyjęcia, jakie wydała na cześć swego ochroniarza, gdy po czterech latach odchodził ze służby u jej boku. Dziś, po upływie 50 lat, Hill po raz pierwszy opisuje tamte lata. To ciepła, emocjonująca, czasem tragiczna opowieść o tym, jak agent Secret Service – wychowanek sierocińca w Dakocie Północnej – stał się najbardziej zaufanym człowiekiem w życiu uwielbianej przez cały świat pierwszej damy.
Gerald Blaine, Lisa McCubbin - Zamach na Kennedy'ego. Agenci Tajnej Służby przerywają milczenieWydawnictwo: Replika
22 listopada 1963 roku w Dallas zginął John F.
Kennedy.
Od tamtego momentu mnożą się teorie spiskowe, a
samozwańczy śledczy co rusz rzucają oskarżenia na wyimaginowane grupy lub
całkiem rzeczywistych ludzi, w tym elitarnych agentów bezpośredniej ochrony
prezydenta oraz jego żony i dzieci. Łatwo było stawiać zarzuty członkom Tajnej
Służby, ponieważ wszyscy zgodnie w sprawie zamachu milczeli - służbowo, co było
ich obowiązkiem, i prywatnie.Agenci Tajnej Służby owego listopadowego dnia
znaleźli się w samym centrum katastrofy. Sześć sekund w Dallas odcisnęło na ich
życiu piętno i pozostawiło z bezlitosnym poczuciem winy, że być może mogli temu
zapobiec. Po niemal pięćdziesięciu latach traumy jeden z nich, Gerald Blaine
zdecydował się wrócić do bolesnej przeszłości i zrekonstruować sytuację na
podstawie relacji swoich kolegów.
Clint
Hill, Lisa
McCubbin - Pani Kennedy i ja
Premiera: 2013.10.23
Clint Hill, funkcjonariusz Secret Service, ochraniał słynną Jacqueline Bouvier Kennedy od 1960 do 1964 roku. To nie była zwykła służba. Clint towarzyszył pani Kennedy przy narodzinach synów i śmierci jednego z nich, podczas rodzinnych wakacji w Hyannis Port i Palm Beach, oficjalnych podróży do Europy, Azji i Ameryki Południowej oraz intrygujących spotkań z mężczyznami pokroju Aristotelisa Onassisa, Gianniego Agnelliego i André Malraux. Był przy niej także w czasie nagłej śmierci męża oraz w mrocznym okresie po jego zabójstwie. Aż do przyjęcia, jakie wydała na cześć swego ochroniarza, gdy po czterech latach odchodził ze służby u jej boku. Dziś, po upływie 50 lat, Hill po raz pierwszy opisuje tamte lata. To ciepła, emocjonująca, czasem tragiczna opowieść o tym, jak agent Secret Service – wychowanek sierocińca w Dakocie Północnej – stał się najbardziej zaufanym człowiekiem w życiu uwielbianej przez cały świat pierwszej damy.
Hunter Stephen - Trzecia kula
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 2013-10-23
Bob Lee Swagger, wybitny strzelec wyborowy, bohater wojny w
Wietnamie, ma już 65 lat, żonę i dorosłe dzieci, i wiedzie życie emeryta.
Zgłasza się do niego wdowa po niejakim Aptaptonie, pisarzu, alkoholiku i
miłośniku broni palnej, który – jak podejrzewa żona – został zamordowany po
wizycie w Dallas, w związku z czymś, co ostatnio odkrył. Kiedy Swagger
dowiaduje się, że tym „czymś” jest cuchnący płynem do czyszczenia broni męski
płaszcz z odciskami opon rowerowych, znaleziony budynku sąsiadującym z
Teksańską Składnicą Książek Szkolnych, z której okna H. L. Oswald strzelał do
prezydenta Kennedy’ego w 1963 r., jego początkowa niechęć przeradza się w
zainteresowanie. Rozpoczyna śledztwo mające sprawdzić i wyjaśnić kolejną teorię
spiskową dotyczącą śmierci Kennedy’ego; w tym roku mija pięćdziesiąt lat od
jego śmierci.
Wydawnictwo: Marginesy
Premiera: 2013.10.23
Coco Chanel – ikona XX wieku – stworzyła wizerunek
nowoczesnej kobiety, zbudowała własne imperium mody. Jednak jej losy w latach
1941–1954 było owiane tajemnicą. Ta książka jako pierwsza ujawnia szokujące
fakty z jej życia: kolaborację z nazistami, długoletni romans z niemieckim
szpiegiem, współpracownikiem Goebbelsa, i pracę Chanel dla wywiadu niemieckiego
i Himmlera.
Wydawnictwo:
Albatros
Premiera: 2013.10.15
Tajemnicza sprawa: ktoś porywa dzieci z
najbogatszych rodzin Ameryki. Tylko jedynaków. Nie żąda okupu, lecz testuje ich
wiedzę na temat ekologii i biedy na świecie. I zabija. Powoli staje się jasne,
że morderca ma szlachetny cel, ale jest szaleńcem, który nie ma rozeznania, że
tak strasznych metod nie usprawiedliwia nawet najbardziej wzniosłe zamierzenie.
Choć kiedy jedna z porwanych nastolatek wykazuje się imponująca wiedzą na temat
ekologicznych zagrożeń oraz ekonomicznych i społecznych nierówności na świecie
- czyli zdaje test wymyślony przez mordercę – ten uwalnia ją.
Charlotte
Bronte - Villette
Wydawnictwo: MG
Premiera: 2013.10.23
Lucy Snow - młoda Angielka, która w wyniku
nieszczęśliwych wydarzeń straciła wszystko: rodzinę, dach nad głową,
serdecznych opiekunów i jakiekolwiek zasoby materialne, pod wpływem impulsu
decyduje się na desperacki krok i wsiada na statek, który zabiera ją do Francji.
Szukając pracy trafia do miasta Villette, gdzie rzeczywiście los się do niej
uśmiecha, jakby to sama opatrzność zaprowadziła ją w to miejsce. Lucy otrzymuje
pracę na pensji dla dziewcząt prowadzonej przez Madame Beck. Lucy stara się nie oczekiwać od losu niczego
poza spokojną egzystencją, to w obecnej chwili wydaje jej się spełnieniem
marzeń. Ale życie wokół niej nie jest bynajmniej spokojne. Lucy mimowolnie
zostaje wplątana w wiele tajemniczych zdarzeń, a jej serce powoli
zaczyna się otwierać..
Lauren Weisberger - Zemsta ubiera się u Prady
Wydawnictwo: Albatros
Premiera: 2013.10.09
Andy jest właścicielką
czasopisma, które chciałaby przejąć grupa wydawnicza należąca do Mirandy.
Główna bohaterka szykuje się do ślubu, a przy tym współpracuje i przyjaźni się
z Emily, swoją przeciwniczką z czasów w "Runway". Za każdym razem,
gdy Miranda pojawia się na horyzoncie, główna bohaterka zupełnie traci głowę...
Dan Brown - Inferno
Wydawnictwo: Sonia Draga
Premiera: 2013.10.09
Światowej sławy specjalista od symboli, Robert Langdon budzi się na szpitalnym
łóżku w zupełnie obcym miejscu. Nie pamięta, jak i dlaczego znalazł się w
szpitalu. Nie potrafi też wyjaśnić, w jaki sposób wszedł w posiadanie
tajemniczego przedmiotu, który znajduje we własnej marynarce.Czasu na
rozmyślania nie ma niestety zbyt wiele. Ledwie na dobre odzyskuje przytomność,
ktoś próbuje go zabić. W towarzystwie młodej lekarki Sienny Brooks Langdon
opuszcza w pośpiechu szpital. Ścigany przez nieznanych wrogów przemierza
uliczki Florencji, próbując odkryć powody niespodziewanego pościgu. Podąża
śladem tajemniczych wskazówek ukrytych w słynnym poemacie Dantego… Czy jego
wiedza o tajemnych sekretach, które skrywa historyczna fasada miasta wystarczy,
by umknąć nieznanym oprawcom? Czy zdoła rozszyfrować zagadkę i uratować świat
przed śmiertelnym zagrożeniem?
Nora Roberts
- Jedyna taka noc
Wydawnictwo: Harlequin
Premiera: 2013.10.18
Dom na Gwiazdkę
Jason, słynny reporter wojenny, wraca po dziesięciu latach do rodzinnego
miasteczka. Zjeździł pół świata, poznał wielu ludzi, ale nie znalazł kobiety, z
którą chciałby spędzić życie. Faith, jego pierwsza miłość, od urodzenia mieszka
w tym samym mieście, nie zrobiła kariery. Jest po rozwodzie, samotnie wychowuje
córeczkę. O czym mogą rozmawiać po latach, skoro mają tak różny bagaż
doświadczeń? A jednak bez trudu znajdują wspólny temat…
Stephen King
-Carrie
Premiera: Prószyński i
S-ka
Premiera: 2013.10.08
Carrie
White jest inna niż jej rówieśnicy. Nie chodzi na prywatki, nie interesują się
nią chłopcy, stanowi obiekt kpin i docinków. Matka – religijna fanatyczka – za
wszelką cenę usiłuje uchronić ją przed grzechem. Pewnego razu Carrie się jednak
buntuje i idzie na szkolny bal. Gdy tam pada ofiarą okrutnego żartu, rozpętuje
się piekło... dziewczyna jest telekinetką o olbrzymiej mocy, której postanawia
użyć, by zemścić się na prześladowcach. Ci, którzy ją dręczyli, gorzko tego
pożałują.
Zbliża się pięćdziesiąta rocznica śmierci Kennedy'ego, więc jak to zwykle bywa, zostaje wydanych dużo książek o nim i jego śmierci. Wiele premier zapowiedzianych jest jeszcze na listopad. Najbardziej ciekawi mnie Coco Chanel, "Zamach na Kennedy'ego", powieść Jamesa Pattersona i kontynuacja "Diabła...".
Subskrybuj:
Posty (Atom)